Kréta (Řecko)

Kréta

Pláž u vesnice Matala

Pláž u vesnice Matala

Kréta je jedním z nejkrásnějších řeckých ostrovů a patří k turisticky nejvyhledávanějším místům pro letní dovolenou. Tento slunečný středomořský ostrov vás zaujme nejen svými ušlechtilými památkami, ale také nádhernými přírodními skvosty, překrásnými plážemi s průzračně čistým mořem a jedinečnou atmosférou zdejších rybářských vesniček, ze kterých pohoda přímo sálá. Stejně jako v celém Řecku se i zde setkáme s množstvím lákavých dobrot (např. domácí mléčné výrobky, chutné olivy, vynikající víno a řízná pálenka rakije), které ocení i největší bonviváni. Kréta je jedinečným místem, na kterém si každý turista vybere to své a načerpá novou energii při nezapomenutelné dovolené.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Největší řecký ostrov leží 160 km již od pevninského Řecka, na severu jeho břehy lemuje Středozemní a Krétské moře, na jihu Libyjské moře.


Kréta - Zajímavosti, památky

Počátky antiky sahají do dob mykénské a minojské civilizace, druhá z nich je nesmazatelně spjata právě s Krétou. Na tomto ostrově se tak nacházíte v samé kolébce evropského kulturního dědictví, o čemž vás bezpochyby okamžitě přesvědčí i první památka, kterou musíte na Krétě navštívit. Jedná se o nejvýznamnější minojský palác Knossos, který se rozkládal na 20 000 metrech čtverečných a v době svého největšího rozkvětu pojal až 10 000 obyvatel. Tento opravdový skvost byl vystavěn kolem roku 2 000 př.n.l. a díky výborné práci archeologů a restaurátorů jej můžeme i v dnešních dnech obdivovat ve velmi dobrém stavu.

Vyhledávaná místa

 

Heraklion


Benátská pevnost

Benátská pevnost

Heraklion je hlavním městem ostrova a logicky také nejvýznamnějším místním hospodářským a kulturním střediskem. Zaujme vás na něm především benátská architektura, na kterou zde narazíte na mnoha místech. Prohlédnout si můžete i zachovalé hradby města, spoustu kostelíků a muzeí. I přes všechny své pamětihodnosti však tato metropole nepatří k největším lákadlům ostrova. Další z větších měst Kréty, Rethymnon, leží zhruba 70 km západně od Heraklionu. Jde o povedenou směsici benátské a turecké architektury, která se projevuje především v historickém centru města.
 

Chania

 

Pokud pojedete dalších 60 kilometrů na západ, tak přijedete do nádherného přístavu Chania. Ten patří mezi největší skvosty Kréty, protože právě v tomto malebném místě, které je druhým největším městem ostrova, dokonale poznáte krétskou kulturu. Poté, co se příjemnou procházkou úzkými uličkami propletete do kouzelného přístavu Chanie, si můžete dát v některé z mnoha kavárniček či restaurací něco dobrého na zub a v klidu posedět při výhledu na nekonečné moře. Milovníky mořeplavby také nepochybně potěší návštěva zdejšího Námořního muzea.
 

Falasarna a Elafonisi

 

Falasarna, pláž

Falasarna, pláž

V samém západním cípu ostrova se nalézají dvě nejnádhernější pláže – Falasarna a Elafonisi. Obě místa nabízejí několik kilometrů dlouhé písečné pláže s průzračnou tyrkysovou vodou, takže se budete cítit téměř jako v Karibiku. I když jsou tyto pláže každodenně navštěvovány velkým množstvím turistů, díky své velké rozloze si na nich najdete dostatek svého soukromí. Pro výlet na Elafonisi si vyhraďte nejlépe celý den, vede tam totiž poměrně náročná cesta plná ostrých serpentin, takže když už dorazíte do cíle, tak si ho přirozeně budete chtít pořádně užít.

 

Samaria

 

Jestliže máte rádi pěší turistiku a obdivujete skalnatá údolí, tak si nesmíte nechat ujít nádhernou, ale náročnou, túru v 18 kilometrů dlouhé a 600 metrů hluboké soutěsce Samaria, která je vůbec nejdelší soutěskou celé Evropy. Jedná se opravdu o poměrně vysilující výlet v nerovném terénu, takže si nezapomeňte vzít pevnou obuv.

 

Matala

 

Jižní části Kréty vládne turistické městečko Matala, které je známé především díky mnoha jeskyním, které jsou vyhloubeny do skály v jedné z nejkrásnějších zátok ostrova. V 60. letech 20. století zde přebývali hippies. Pokud podstoupíte poněkud nepohodlnou cestu nedalekou skalní soutěskou, tak se dostanete na takzvanou Red Beach, která nabízí nádherný načervenalý písek, krásné koupání a poklidnou atmosféru, protože toto místo kvůli obtížné dostupnosti příliš turistů nenavštěvuje. Pokud však máte dostatek fyzických sil, neměli byste si ho nechat ujít.

 

Agios Nikolaos


Agios Nikolaos v noci

Agios Nikolaos v noci

Nádherné městečko Agios Nikolaos je dalším místem, které byste při cestování po Krétě neměli vynechat. Toto letovisko se nachází ve východní části Kréty v Mirabalském zálivu, ve kterém se můžete těšit na křišťálově průzračnou vodu. Milovníci historie a umění zde jistě navštíví Archeologické muzeum či Muzeum národního umění. Nedaleko městečka také leží krásné sladkovodní jezírko obklopené pestrou vegetací, a pokud toto místo navštívíte autem, tak vám nic nebrání v tom, abyste si zajeli na pláž Vai, jež patří mezi turisticky nejoblíbenější z celého ostrova.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 12.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Kréta

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist