Kos (Řecko)

Kos

Pláž na ostrově Kos

Pláž na ostrově Kos

Kos patří mezi méně známé řecké ostrovy, avšak o to více budete překvapeni krásami, které vám toto půvabné místo nabízí. Jeho dobrá poloha umožňuje všem turistům strávení pohodové dovolené plné slunečních paprsků v širokém rozmezí od května až do září. Turecké břehy je doslova na dohled (vzdáleny asi jen 5 kilometrů), takže se zde můžete těšit nejen na podobné počasí jako v přímořských letoviscích země půlměsíce, ale i na kulturní vlivy, které například u západněji položených řeckých ostrovů nejsou tak patrné.Ostrov Kos je neoddělitelně spjat se jménem svého nejslavnějšího rodáka, „otce medicíny“ Hippokrata, na jehož podobiznu narazíte na každém kroku v obchodech se suvenýry. Kos je díky své rozloze 290 kilometrů čtverečních po Rhodosu a Karpathosu třetím největším ostrovem souostroví Dodekanés. Z celkového hlediska se však nejedná o příliš velký ostrov, a tak ho během své dovolené jistě stihnete celý procestovat. Nejvhodnějším dopravním prostředkem je sice automobil, ale pokud dáváte raději přednost bezmotorovým dopravním prostředkům, tak si užijete i projížďky na kole, protože na Kosu převládá většinou nížinatý terén. V posledních letech zažívá celý ostrov velký turistický boom, což se projevuje i na jeho ekonomickém vzestupu. Místních obyvatel žije na ostrově něco přes 25 tisíc, ale připočíst musíme samozřejmě i desetitisíce turistů, kteří zde tráví své prázdniny.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Třetí největší ostrov Dodekanés, omýván Egejským mořem, v bezprostřední blízkosti tureckého pobřeží.


Kos - Zajímavosti, památky

Hlavní město ostrova


Johanitánská pevnost ve městě Kos

Johanitánská pevnost ve městě Kos

Kos - hlavní město a zároveň ekonomické i kulturní centrum celého ostrova uchvátí zejména turisty, kteří mají rádi prohlídky architektonických památek. Těch je zde totiž skutečně spousta, takže si na jejich prozkoumání vyhraďte větší část dne. Bohatá historie města Kos je patrná na každém kroku, obdivovat tak můžete středověký hrad rytířů řádu svatého Jana, starověkou agoru, klasický řecký amfiteátr, římské lázně, ale i islámské mešity. Velkou atrakcí města je obří strom přezdívaný Hippokratův platan, jenž byl podle legendy zasazen samotným lékařem. Příjemná je také procházka přístavem nebo návštěva některého z muzeí. Rovněž místní oblázková pláž poskytuje všem návštěvníkům široké spektrum možností aktivního i pasivního vyžití.

Turistická letoviska na ostrově Kos

 

Agios Fokas

 

Oblíbené letovisko vzdálené zhruba 10 kilometrů od hlavního města Kos nabízí několik pěkných pláží a tradiční turistické služby, tzn. taverny, bary, kavárničky, procházkové promenády a mnoho dalšího. Asi nejatraktivnějším místem této oblasti, kvůli kterému se sem sjíždí mnoho turistických výprav, je pás několika přírodních bazénků, do kterých vyvěrá voda z horkých podzemních pramenů. K tomuto jevu dochází díky sopečné aktivitě, která se zde však projevuje jen tímto pozitivem, takže nemusíte mít žádný strach. Agios Fokas však patří mezi klidnější střediska, takže pokud vyhledáváte rušnější noční život nebo nekonečnou zábavu s vodními atrakcemi na dlouhatánských písečných plážích, zvolte raději jiné letovisko.

Lambi

 

Pohled na krajinu

Pohled na krajinu

Městečko leží jen pár kilometrů od hlavního města Kos a je proto ideálním výchozím bodem pro mnoho zajímavých výletů. Možná právě proto patří mezi nejnavštěvovanější letoviska celého ostrova. Dlouhá písčito-oblázková pláž rozhodně nezklame žádného turistu, který zde bude chtít odpočívat nebo si užívat vodních radovánek. V Lambi na vás ale čeká například i cyklostezka, takže si na své přijdou i příznivci cykloturistiky. Všem návštěvníkům tohoto příjemného místa jsou samozřejmě k dispozici nejrůznější taverny, kavárny, snack-bary a další podniky, kde si můžete v příjemném prostředí odpočinout a občerstvit se. Lambi je také proslulé svým bujarým nočním životem v tanečních klubech a na diskotékách.

Kardamena

 

Letovisko, které je vyhlášené především svou nádhernou vegetací, naleznete na jižní části ostrova, ve vzdálenosti zhruba 30 kilometrů od hlavního města. Jedná se ale zároveň i o rušné středisko, ve kterém si můžete užívat nočních radovánek naplno až do časného rána. Kromě luxusních hotelových komplexů si v Kardameně můžete rezervovat některý z levnějších apartmánů či vilek. Místní pláž se zlatavě bílým pískem se může pochlubit délkou 4 kilometry a je jednou z nejdelších na celém ostrově. Právě proto sem každoročně směřuje množství turistů, kteří si rádi užívají odpočinek a lenošení na překrásné pláži. Dovolenou si zde užijí i ti, kteří dávají přednost aktivnímu pohybu při vodních sportech nebo prohlížení podmořských přírodních skvostů při šnorchlování. Své si zde užijí i příznivci vodních atrakcí v akvaparku, závodů motokár či jízdy na koni.

Marmari

 

Loď u pobřeží

Loď u pobřeží

Na severozápadě ostrova se nachází další oblíbené letovisko Marmari, které je pověstné svou jedinečnou atmosférou. Jedná se totiž o rozrůstající se vesnici, která si stále udržuje charakter tradiční řecké osady, takže pokud nepatříte k fanouškům obřích hotelových komplexů a rušných míst plných hudebních klubů, budete z Marmari doslova uneseni. Jestliže si rádi užíváte na plážích s jemným pískem a azurově průzračnou vodou, můžeme vám toto malé středisko jen doporučit. A když vás již omrzí polehávání na pláži a dovádění v mořských vlnách, jistě oceníte některou z místních taveren, které nabízejí výhradně tradiční řecké pokrmy, takže se můžete těšit zejména na ryby všeho druhu a mořské plody. Pokud si chcete udělat výlet do okolí a jste příliš unaveni na to vypravit se pěšky, není nic snadnějšího, než si v některé z půjčoven objednat auto nebo horské kolo.
 

Tigaki

 

Středisko Tigaki patří k modernějším místům ostrova, což se promítá i do jeho celkového charakteru. Množství hotelů, restaurací a barů nabízí potřebný komfort a nádhernou písečnou pláž si zkrátka zamilují naprosto všichni turisté, kteří do Tigaki zavítají. Blízkost hlavního města Kos vybízí k mnoha výletům či procházkám. Nížinatý povrch celého ostrova je jedinečnou možností pro všechny, kteří se s chutí projedou na kole, takže vypůjčení auta není pro cestovatele nutností. Ne všichni ale rádi šlapou do pedálů při vysokých teplotách, takže objevování krás ostrova za pomoci automobilu je u návštěvníků Kosu přeci jen stále nejpopulárnějším řešením. Výlet si z Tigaki můžete udělat například do vnitrozemí ostrova, kde na vás budou čekat tradiční řecké vesničky, jejichž chod zůstává po dlouhá desetiletí stále stejný a ani zvýšený zájem turistů na tomto faktu příliš nezměnil.

 

Mastichari

 

Klidné městečko leží 20 kilometrů na západ od hlavního města Kos. Jedná se o jedno z nejpůvabnějších míst, které na ostrově vůbec naleznete. Krásná příroda v kombinaci s nádhernou pláží s jemným bílým pískem jsou hlavní lákadla, která každoročně přivábí množství návštěvníků. Mastichari je vhodné především pro ty, kteří si chtějí důkladně odpočinout a relaxovat. Nežije to tu totiž bujným nočním životem či typickým městským spěchem, ba právě naopak, je zde pomalá, někdy až líná atmosféra, která si celé městečko podmanila. Brzy si však na toto prázdninové tempo zvyknete a nebude se vám chtít vrátit domů do každodenního života plného shonu. V Mastichari si na své přijdou rovněž všichni bonviváni, kteří si mohou pochutnat na tradiční řecké kuchyni a výborné jídlo zapít lahodným vínem. Pravidelně se zde pořádá festival vína, takže nemusíte mít strach, že by zde nebyl dostatečný výběr tohoto oblíbeného nápoje.

Kefalos


Starověké ruiny u pláže v Kefalosu

Starověké ruiny u pláže v Kefalosu

Malé letovisko Kefalos ležící na jižním vulkanickém cípu ostrova patří rovněž mezi klidná místa, kde si budou užívat především milovníci výletů a památek, kterými se to v okolí přímo hemží. Raději si však pronajměte automobil, protože pěší túry by vám zabraly až příliš mnoho času. Pokud však nevlastníte řidičský průkaz, nemusíte smutnit, všechna zajímavá místa v okolí si totiž můžete projet i na bicyklu. Dominantou Kefalosu je nádherný větrný mlýn, ke kterému vede pěkná přírodní turistická stezka. Milovníkům koupání při dlouhých písečných plážích však spíše doporučíme západní část ostrova.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 12.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Kos

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist