Heraklion (Řecko)

Heraklion

Heraklion - pohled na přístav

Heraklion - pohled na přístav

Hlavní město Kréty leží na severním pobřeží největšího řeckého ostrova a patří k nejvýznamnějším přístavům celého Řecka. V Heraklionu bydlí přibližně 150 000 obyvatel, avšak jejich počet neustále roste. Mnoho lidí se totiž na Krétě stěhuje ze zemědělských oblastí do větších měst, kde si hledají práci v terciální sektoru, který je zaměřen především na turistické služby. Někteří turisté mohou být z Heraklionu poněkud zklamáni, na Krétě totiž naleznete mnohem hezčí města, takže je tento přístav často využíván jen jako přestupní stanice. Přesto by neměl uniknout pozornosti cestovatelům, kteří na Krétě hodlají strávit svou dovolenou. I zde je totiž mnohé k vidění.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: hlavní město Kréty leží uprostřed severního pobřeží tohoto ostrova

Souřadnice: 35° 20' SŠ, 25° 8' VD

Plocha: 109 km2


Obyvatelstvo

Populace: 137 711

Heraklion - poloha na mapě

Heraklion - Zajímavosti, památky

Heraklion je pro většinu turistů mířících na Krétu výchozím bodem, ze kterého se poté přesouvají do letovisek, kde se nalézají jejich hotely. Okolí Heraklionu se tedy turistickými středisky jen hemží. Hlavní město Kréty sice nepatří k místům, kvůli kterým by se na tento slunný ostrov jezdilo, přesto zde můžete objevit mnoho nádherných míst, jež stojí rozhodně za vidění. Pojďme si tedy některé zajímavosti Heraklionu předvést.

Benátská pevnost

Benátská pevnost

Většinu památek naleznete ve východní části města, kde leží historické centrum Heraklionu. Na prohlídku všeho zajímavého by vám měl bez problémů stačit jeden den. Symbolem Heraklionu je nádherná benátská pevnost vystavěná během 16. století, kdy byl ostrov nekompromisně dobýván tureckými vojsky. Dnes se zde žije kulturním životem, protože se na jejím nádvoří často konají koncerty a divadelní vystoupení. Výraznou stopu za sebou zanechala doba benátské nadvlády. Jelikož Benátčané vždy patřili mezi vyhlášené architekty, může vaše oko s radostí zaplesat nad krásami mnoha benátských staveb. Při procházce Heraklionu tak rozhodně nevynechejte již zmiňovanou pevnost, místní radnici, ale ani rušné náměstí Platia Venizelou s nádhernou lví kašnou s fontánou uprostřed. Ve městě naleznete také několik mešit, které byly vystavěny během osmanské nadvlády. Zajímavým místem je bezpochyby také kostel sv. Tita, který byl však v 19. století naprosto zničen zemětřesením. Do dnešní podoby byl zbudován až v roce 1925.

Pro milovníky historie bude zřejmě největším zážitkem návštěva Kretikon Museion, Archeologického muzea, které se může pyšnit jedinečnými sbírkami. Velký důraz je zde přirozeně kladen na minojskou kulturu, která má své kořeny právě na ostrově Kréta. Celá expozice je chronologicky rozřazena do mnoha sálů, takže se většinou nestane, že by byla u exponátů nějaká velká tlačenice. Jestliže patříte mezi turisty, kteří dávají přednost návštěvám muzeí před procházkami městem, rozhodně také navštivte zdejší Historické muzeum.


Heraklion - Doprava

Většina letů směřujících na ostrov Kréta přistává na největším místním letišti v Heraklionu. Toto letiště, ležící na severním cípu Kréty, nese název Nikos Kazantzakis Airport (kód IATA – HER) a je díky své poloze dobrým výchozím bodem pro vaše cestování po Krétě. Jsou zde dostupné obvyklé služby pro turisty, včetně mnoha obchodů se suvenýry, restaurací, taxíků, půjčoven automobilů, atd.


Heraklion - Ubytování

Kostel svatého Tita - Heraklion

Kostel svatého Tita - Heraklion

Nejlevnější ubytování v Heraklionu je možné sehnat v některých hostelech, v pokojích pro větší množství hostů, již od 15 EUR za noc. Nejvýhodnější nocleh v hotelech můžete pořídit okolo 30 EUR za noc. S možnostmi hotelu a kvalitou poskytovaných služeb samozřejmě roste i cena ubytování. Nemusíme jistě také nijak zdůrazňovat, že zajištění ubytování v dostatečném časovém předstihu se pozitivně promítne na jeho cenu. Budete mít navíc k dispozici mnohem širší nabídku.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 20.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Heraklion

16.04.2016 14:39 Jana Geryková
---.inext.cz

Zajímal by mne hotel Kartos-nevím jak daleko je vzdálen od Heraklionu. Děkuji

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist