Zakynthos (Řecko)

Zakynthos

Proslulá pláž Navagio - Zakynthos

Proslulá pláž Navagio - Zakynthos

Zakynthos (známý rovněž pod jménem Zante), patřící k jedněm z nejslunečnějších ostrovů ve Středomoří, leží zhruba 15 kilometrů západním směrem od Peloponéského poloostrova a těší se velké oblibě mezi turisty prahnoucími po odpočinku na řeckém pobřeží. Reliéf krajiny tohoto 410 kilometrů čtverečních velkého ostrova je rozmanitý, úrodné nížiny na jihovýchodě přecházejí v hornaté oblasti na západě. Srážky, skrápějící půdu v zimních měsících, zaručují dostatek potřebné vláhy a mají na svědomí, že na ostrově bují rozmanitá flóra. Tento fakt si turista uvědomí především zjara, kdy je vzduch prosycen omamnou vůní květů v rozpuku. Daří se i zemědělství, Zakynthos produkuje typické řecké pochutiny, například fíky, olivy, citrusy a mandle. Nejen rostlinná, ale i živočišná říše je zde zastoupena v míře vrchovaté.Za jeden z charakteristických znaků ostrova lze bezesporu považovat ohroženou karetu obecnou, která se ke zdejším břehům opakovaně vrací, aby tu nakladla vajíčka. Zatímco v minulosti lidé svým chováním málem způsobili vyhynutí tohoto vzácného druhu, v dnešní době naopak činí kroky, které mají vést k jeho záchraně. Proto v čase kladení vajec platí na ostrově zákaz vstupu do exponovaných míst.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Třetí největší z Ionských ostrovů leží na západ od Peloponéského poloostrova, jeho břehy omývá Středozemní moře.


Zakynthos - Zajímavosti, památky

Příroda


Pobřeží u vesnice Keri

Pobřeží u vesnice Keri

Nevelká rozloha ostrova umožňuje zvídavým cestovatelům prozkoumat veškeré jeho přírodní i kulturní pozoruhodnosti v průběhu jedné dovolené. Za tímto účelem můžeme doporučit pronajmutí automobilu. Kromě vzácných živočichů a rostlin se může Zakynthos pochlubit i neobvyklými přírodními objekty. Za všechny jmenujme na severu ostrova ležící Modré jeskyně. Soustava vápencových skalních útvarů před námi v kooperaci se slunečními paprsky dopadajícími na vodní hladinu a odrážejícími se na stěnu jeskyně, rozehrává stále nová a pokaždé jinak úchvatná vizuální představení různých odstínů modré barvy. Tak jako je bezesporu symbolem Zakynthosu kareta, dalším rodinným stříbrem ostrova je pláž Navagio. Malá písčitá pláž, obklopená ze tří stran vysokými útesy a ze čtvrté strany azurovým mořem, vděčí za svou jedinečnost vyvrženému vraku pašerácké lodi, který nehybně trůní v jejím písku již téměř třicet let. Tato scenérie na hranici kýče zaměstnává objektivy fotoaparátů velkého počtu profesionálních i amatérských fotografů.

Zvonice kostela sv. Mikuláše ve městě Kiliomeno

Zvonice kostela sv. Mikuláše ve městě Kiliomeno

Stejně jako ostatní kousky pevniny ve Středomoří, se i Zakynthos může chlubit bohatými dějinami. Většina historických staveb nese patrné známky vlivu benátské kultury, neboť Zakynthos byl po několik staletí spravován právě Benátskou republikou. V poslední době musí ostrov čas od času čelit rozmarům přírody, reprezentovaným zemětřeseními v roce 1953 a 2006 a požáry, které udeřily v letech 2006 a 2009. Kromě hlavního města ostrova, o němž bude řeč na dalších řádcích textu, stojí za návštěvu i některá městečka a vesnice, ve kterých na turistu sem tam dýchne atmosféra dávných zakynthoských obyčejů. Víska jménem Volimes leží v jižní části ostrova a daří se zde lidovým řemeslům, například krajkářství. Maries zase upoutá návštěvníka tradičními kamennými domy a úzkými uličkami. Říká se, že právě ke břehům této vesnice přirazila bárka se samotnou Máří Magdalénou a právě jí je zasvěcen i zdejší kostel. Výhodná poloha Zakynthosu taktéž vybízí k výletům na blízký ostrov Kefalonia a poloostrov Peloponés.

Gastronomie

 

Labužníci, kteří chtějí o dovolené dopřát svým chuťovým buňkám to nejlepší jistě tuší, že na Zakynthosu nebudou strádat. Vyhlášené jsou především špízy z jehněčího či skopového masa, oblíbené je také maso králičí. Jestliže maso z jakéhokoliv důvodu nejíte, radost vám udělá smažený sýr saganaki. Známým produktem řecké kuchyně jsou tzatziky, tedy salát z okurek, jogurtu a česneku. Pokud jste spíše na sladké, díky zákusku baklava, který se vyrábí z listového těsta a ořechů, se možná dotknete svého gastronomického nebe. K pití se podává například víno nebo anýzová pálenka ouzo.

Turistická letoviska

 

Panoráma města Zakynthos

Panoráma města Zakynthos

Hlavní město Zakynthos leží na východním pobřeží ostrova. Jeho architektonický ráz byl definován především Benátčany, avšak většinu historických budov zničilo zemětřesení v roce 1953. Nábřeží mezi Solomosovým náměstím a kostelem sv. Dionýsa je nejrušnějším místem Zakynthosu, na turisty zde čeká spousta obchodů a restaurací, které přijdou vhod nejen během dne, ale především za teplých letních večerů, kdy lákají utrmácené cestovatele i místní na posezení nad talířem dobrého jídla a sklenkou osvěžujícího pití. Milovníky dávných civilizací potěší Muzeum byzantského umění, které se nalézá na Solomosově náměstí. Další význačnou sakrální stavbou je kromě již zmíněného chrámu sv. Dionýsa kostel Agios Nikolas tou Molou.

 

Alikanas

 

Letovisko leží ve vzdálenosti přibližně 15 kilometrů severozápadním směrem od hlavního města. Největší předností tohoto střediska je pěkná okolní příroda a písčitá pláž, která je díky svému pozvolnému vstupu do teplého moře vhodná pro rodiny s malými dětmi, neplavce i osoby s horší pohyblivostí. Kolem původní vesničky vyrostlo mnoho ubytovacích kapacit všech kategorií, také zde nalezneme dostatek taveren a obchodů. Hospůdky v centru historické vesnice vábí kolemjdoucí svou atmosférou vytvářenou preludujícími hudebníky. Když se budete chtít po setmění lehce odvázat, vydejte se procházkou do nočních podniků ve středisku Alykes, které s Alikanasem bezprostředně sousedí.
 

Tsivili

 

Vrak lodi na pláži Navagio

Vrak lodi na pláži Navagio

Letoviskopatří v současné době k turisticky nejoblíbenějším oblastem. Nalezneme jej asi 5 kilometrů severně od hlavního města a na své si v něm přijdou především vyznavači vodních sportů. Více než kilometrová písčitá pláž vytváří sportovcům ideální podmínky k pěstování jejich koníčka. Ctitelé windsurfingu, vodního lyžování a dalších rozpustilých taškařic provozovaných v moři budou zdejšími podmínkami nepochybně nadšeni. V okolí pláže i ve městečku je dostatečně bohatá nabídka obchodů, restaurací a barů, které jsou připraveny uspokojit mlsné jazýčky všech znavených dovolenkářů, kteří po náročném dni zatoužili po gurmánském zážitku a troše zábavy.

Kalamaki

 

Menší a poklidné středisko leží v sousedství hektického rezortu Laganas. Od hlavního města je Kalamaki vzdáleno asi 5 kilometrů. Pokojná atmosféra tohoto letoviska je zapříčiněna tím, že zdejší pláž mají v oblibě karety obecné kladoucí do zlatého písku svá vejce. Vzácné želvy musí mít na tento veledůležitý akt dostatek klidu a provoz celého střediska je proto jejich potřebám ohleduplně přizpůsoben. V období kladení vajec platí v letovisku restriktivní opatření jako například zákaz nočních procházek po pláži. Díky absenci rušivých elementů je Kalamaki vhodnou destinací pro rodiny s dětmi. Nalezneme zde dostačující počet restaurací a obchodů, komu by se však zachtělo rozverného nočního života, bude se muset vydat do vedlejšího střediska Laganas.

 

Lagnas


Větrný mlýn na ostrově Zakynthos

Větrný mlýn na ostrově Zakynthos

V Laganas to totiž opravdu žije! Zřejmě nejoblíbenější a nejrušnější středisko leží 8 kilometrů jižně od hlavního města. Chloubou rezortu je především bezmála desetikilometrový pás na sebe navazujících pláží. Můžete se těšit na pestrou nabídku vodních sportů, především fanoušci potápění bezpochyby ocení půvaby světa pod hladinou, jejichž důkladnému zkoumání díky čisté vodě umožňující dobrou viditelnost nic nebrání. Pozorování vzácných želv při pohybu v jejich přirozeném prostředí se jistě pro potápěče stane dlouho vzpomínaným zážitkem. Podobně jako v Kalamaki, i zde v době kladení vajec vstupují v platnost různá omezující nařízení. Kromě nepřekonatelné pláže je ale středisko Laganas známé také svým bujarým nočním životem. Zábava mnohdy končí až v brzkých ranních hodinách a nevázané veselí probíhá nejen v nesčetném množství restaurací a klubů, ale i na pláži.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 26.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Zakynthos

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist