Soluň (Řecko)

Soluň

Bílá věž

Bílá věž

Přístav Soluň, řecky rovněž Thessaloniki, je se svými 363 987 obyvateli druhým největším městem Řecka. Pokud však do statistiky započítáme také aglomeraci, stoupne nám počet obyvatel na úctyhodných 800 tisíc. V regionálním rozdělení je Soluň hlavním městem správní oblasti Střední Makedionie. Je považována za jeden z nejvýznamnějších přístavů jihovýchodní Evropy, což se značně projevuje i na samotném rázu města. Při procházce centrem budete žasnou, kolik kulturních vlivů zanechalo v Soluni svůj rukopis. prohlédnout si zde můžete zbytky starověké římské architektury, raně křesťanské a byzantské stavby, architekturu z doby osmanské nadvlády, ale i moderní budovy, který by neměly chybět v žádné evropské metropoli.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Tento přístav leží na severu pevninského Řecka ve správní oblasti Střední Makedonie.

Souřadnice: 40° 38' SŠ, 22° 57' VD

Plocha: 18  km2 / s aglomerací 96  km2


Obyvatelstvo

Populace: 363 987 / s aglomerací 773 180

Soluň - poloha na mapě

Soluň - Zajímavosti, památky

Kostel Panagia Chalkeon

Kostel Panagia Chalkeon

Přístavní město Soluň, někdy označováno též jako Thessaloniki, je hlavním městem řecké správní oblasti Střední Makedonie. Se započtením aglomerace je druhým největším městem Řecka, což se výrazně projevuje i na celkovém rázu tohoto přístavu. Kromě nádherných parků plných zeleně, které jsou jako stvořeny pro klidné procházky, historického přístavu připomínajícího odvěké zaměření tohoto města, či nepřehlédnutelných architektonických památek, naleznete v Soluni také průmyslové čtvrti a chudinská gheta, kterým je lepší se velkým obloukem vyhnout.

Každý zkušený cestovatel, jenž navštívil Soluň však musí uznat, že zde naleznete nenapodobitelnou atmosféru Řecka, která na vás bude dýchat především ze zdejších typických kavárniček, rušných trhů, na kterých seženete všechny řecké pochutiny, ale i z mentality místních obyvatel, kteří v sobě zkrátka nezapřou jižanskou krev, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. Pokud jste si tedy vybrali pro svůj výlet přístav Soluň, rozhodně nebudete litovat, bude se rozhodně na co dívat.

Vědecké centrum a technické muzeum

Vědecké centrum a technické muzeum

V Soluni můžete obdivovat zbytky starověké římské architektury, mezi jejíž nejzajímavější zástupce patří trosky císařského paláce, Galeriův oblouk se scenériemi z válek proti Peršanům a antický římský amfiteátr. Soluň je však pozoruhodná především díky prolínání mnohých architektonických prvků, takže zde naleznete také množství raně křesťanských a byzantských staveb jako třeba baziliku sv. Sofie, kostel sv. Nikolaose či kostel sv. Kateřiny. Byzantských staveb je v Soluni vzhledem k jejímu historickému vývoji přirozeně nejvíce, avšak ani osmanské architektury, která pochází z dob turecké nadvlády, zde není pomálu. Kromě množství mešit tu najdete také Bílou věž, jeden z architektonických skvostů města a lákadlo na všechny turisty. Tato budova totiž nabízí nádherný výhled na přístav a historickou část města.

Z moderních staveb byste si neměli nechat uniknout soluňskou televizní věž a neobvykle koncipované vědecké centrum Noesis, kde se také nachází místní technické muzeum. Pokud hovoříme o muzeích, tak vám můžeme doporučit nádherné expozice Archeologického muzea a Muzea byzantské kultury. Turisté, které příliš nebaví procházení památek, jistě navštíví zdejší trhy. Na nich je k dostání, jak již bylo zmíněno, nepřeberné množství řeckých delikates, které mohou být skvělým dárkem pro vaše blízké nebo rovněž základem pro povedený piknik v některém ze soluňských parků.


Soluň - Doprava

Socha Alexandra Velikého

Socha Alexandra Velikého

Letiště v Soluni je považováno za nejdůležitější letiště severu Řecka. Jeho oficiální název zní Makedonia Airport. Zároveň je označováno IATA kódem SKG. Všechny letecké společnosti, které na Makedonia Airport směřují, mají k dispozici dvě přistávací dráhy. Město Soluň je vzdáleno zhruba 13 km severním směrem. Do jeho centra se z letiště dostanete pravidelnými autobusovými linkami 78 nebo taxíkem. Velký počet turistů však toto letiště rovněž využívá jako přestupní stanici při dalším cestování. Makedonia Airport totiž slouží mnoha nízko-nákladovým leteckým dopravcům, kteří odtud vypravují své pravidelné linky do zajímavých destinací.


Soluň - Ubytování

Za jednu noc v tříhvězdičkovém hotelu v blízkosti centra města zaplatíte minimálně 40 EUR. Čtyřhvězdičkový hotel vás přijde zhruba na částku 70 EUR. Nejluxusnější hotely v Soluni si účtují za jednu noc něco přes 150 EUR. Pokud nepatříte mezi náročné cestovatele, tak je možné najít solidní ubytování v některém ze zdejších hostelů již za 20 EUR. Cena se samozřejmě vždy odvíjí od toho, kolika lůžkový pokoj si zarezervujete a v jakou roční dobu se do tohoto řeckého města rozhodnete vycestovat.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 13.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Soluň

03.01.2017 19:35 Jannis
---.home.otenet.gr

Pane Tuma,predkim,nez neco napisete o Recku a v tomto pripade o Thessaloniki-(Soluni),je nutno si precist o puvodu jmena mesta a me by zajimalo kudy vedly vase kroky,ze jste videl ty Geta.Laskave se opravte.Mesto dostalo jmeno Thessaloniki pred vice jak 2500 lety.Nazev Solun je slovanskeho puvodu a tento nazev je ponekud mladsi a to zase priblizne 1400 roku.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist