Rhodos (Řecko)

Rhodos

Rhodos, pobřeží ostrova

Rhodos, pobřeží ostrova

Řecký ostrov Rhodos je se svou rozlohou 1 398 kilometrů čtverečních největší součástí Dodekanéských ostrovů. Jeho západní část omývá Egejské moře, východní pobřeží naopak patří moři Středozemnímu. I když Rhodos patří k větším řeckým ostrovům, během své dovolené ho bez větších problémů stihnete procestovat. Od severního cípu k jižnímu měří totiž zhruba 80 kilometrů, nejzápadnější a nejvýchodnější část jsou od sebe vzdáleny pouhých 35 kilometrů. Rhodos se nachází jihozápadně od pevniny Turecka a možná právě proto je nazýván krajem slunce. Sluneční paprsky zde totiž svítí úctyhodných 300 dnů v roce.Rhodos je mezi turisty oblíbený také díky své rozmanitosti, která umožňuje strávit na tomto místě spokojenou dovolenou naprosto všem. Najdete zde téměř nedotčená místa, kde si užijete ničím nerušeného klidu a odpočinku. Pokud ale budete chtít, nebudete mít nouzi ani o rušná letoviska, kde se můžete těšit třeba na vodní sporty na plážích, typické řecké taverny, bary nebo taneční kluby, ve kterých si užijete nespoutaný noční život.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Rhodos je největší ze 12 ostrovů Dodekanéského souostroví. Leží na pomezí Egejského a Středozemního moře v blízkosti pobřeží Malé Asie.

Souřadnice: 36° 11′ SŠ, 27° 57′ VD

Rhodos - poloha na mapě

Rhodos - Zajímavosti, památky

Rhodos - hlavní město


Palác velmistra

Palác velmistra

Hlavní město Rhodos je místem, které paradoxně z běhu celého ostrova poněkud vybočuje. Je vidět, že se zde žije městským stylem, na který je člověk zvyklý z jakéhokoliv jiného západoevropského města. Kromě velkého počtu hotelů a obchodních center tu můžete však nalézt i klidnější zákoutí, ve kterých pocítíte tradiční řeckou kulturu i způsob života. Žádný návštěvník by při prohlídce města neměl opomenout procházku starým přístavem Mandráki, návštěvu katedrály Evangleismos nebo prohlídku některého z mnoha uměleckých muzeí. Dosud jsme ale hovořili spíše o nové a moderní části hlavního města. Avšak místem, kvůli kterému sem každoročně směřují desítky tisíc turistů, je stará historická část města.

Staré město patří k památkám UNESCO a je obehnáno jedinečně dochovanými kamennými hradbami. Za dlouhou dobu své existence se v něm překvapivě nevystřídalo tolik vládnoucích národů, takže je většina památek ve vynikajícím stavu. Obdivovat zde můžeme kromě antických staveb i byzantské či židovské kulturní památky nebo vznešené stavby z dob vlády maltézských rytířů. Po dlouhé procházce rozpáleným městem může být skvělým zpestřením posezení v některé z místních taveren, kde vám budou nabízeny všechny tradičních řecké speciality. Zajímavým zážitkem je bezesporu také projížďka malým vláčkem, který s vámi pojede kolem nejvýznamnějších památek města, takže ani v případě velké bolesti nohou není nic ztraceno.

Oblíbená turistická letoviska


Rhodos, pláž Anthony Quinn

Rhodos, pláž Anthony Quinn

Nejznámější turistické letovisko Faliraki leží na severovýchodním pobřeží ostrova, vzdáleno přibližně 15 kilometrů od hlavního města Rhodos. Přesto se nejedná o typické přímořské centrum, kde by se vyskytoval jeden obří hotelový komplex vedle druhého. Spíše jde o jakousi soustavu menších vilek a hotýlků, ve kterých jsou ubytováni všichni turisté. Ve Faliraki naleznete velké množství taveren a barů, které lemují pětikilometrovou pláž, jež se táhne po pobřeží celého letoviska. V městečku ale nenarazíte na žádné historické památky, milovníci kultury by tedy měli zvolit buď jiné rhodské středisko nebo si vypůjčit v některé z mnohých autopůjčoven vozidlo, díky kterému by si dopřávali i výlety za vytouženými památkami. Faliraki je tedy považováno spíše za rušnější místo s pěknou písčitou pláží, kde si při své dovolené dokonale odpočinete. Z tohoto letoviska se dají také snadno dělat pěší výlety do přírody nebo se třeba můžete vydat na romantickou pláž Anthony Quinn, která je vzdálena asi jen 4 kilometry.

Dalším oblíbeným letoviskem na ostrově je městečko Kolymbia, které naleznete na východním pobřeží, 25 kilometrů jižně od hlavního města Rhodos. V tomto místě se příjemným způsobem spojuje klidná atmosféra odlehlejších částí tohoto letoviska s rušnějšími místy. Můžete si tak v klidu posedět v některé z místních tradičních restaurací nebo polehávat na vzdálenějších plážích, kde se to nehemží velkým počtem turistů, ale i vypravit do rušných lokalit tohoto střediska, ve kterých to žije od rána až do pozdního večera. Kolymbia je zkrátka vhodná pro všechny věkové skupiny turistů, jelikož si tu opravdu najde každý to své.

Malé městečko Ixia většinou navštěvuje bohatá klientela, která je ubytována v jeho klidnější části, kde narazíte především na soukromé rezidence a drahé hotelové komplexy. České cestovní kanceláře své zákazníky však většinou ubytovávají ve východní části tohoto přímořského letoviska, kde je již poměrně rušno. Ixia se může pochlubit pěknou několikakilometrovou oblázkovou pláží, jako stvořenou pro odpočinek.

Lindos, pohled na Akropoli

Lindos, pohled na Akropoli

Oblíbenou turistickou destinací na Rhodosu, ležící v jižní části východního pobřeží ostrova, je také středisko Lindos, kde se nachází mnoho hotelových komplexů. Je to zapříčiněno především výhodnou polohou tohoto místa. Po celém jeho pobřeží se totiž táhne dlouhá oblázková pláž. Ta však bývá během turistické sezóny značně přeplněná. V okolí Lindosu ale naleznete množství malých, zato překrásných písečných pláží, kde si budete moci užít většího soukromí. Rozhodně vás nezklame ani malebná zátoka sv. Pavla. Pěkný výlet si můžete udělat také na akropoli Lindos, kam se však autem nedostanete. Počítejte proto buď s výšlapem do kopce, případně se na kýžené místo dá dojet na oslu.

Vyznavači výletů a památek by si mimo výše zmíněných míst měli rovněž vyhradit dostatek času na cestu do kláštera svatého Marka, na exkurze po hradech Monolithos a Kritina, návštěvu majáku u města Prasonissi nebo na prohlídku zbytků starověkého města Kamiros. Žádnou z těchto historických staveb by si neměl správný milovník historie nechat ujít, protože by se tím ochudil o skvělý kulturní zážitek, jenž mu poodkryje duši opravdového Rhodosu.

Cestování po ostrově


Rhodos, jeskyně na pobřeží

Rhodos, jeskyně na pobřeží

Vzhledem k velikosti ostrova je poměrně dobrým řešením vypůjčení auta. Pokud nechcete strávit celou dovolenou v místě vašeho ubytování, tak vám tento dopravní prostředek můžeme jen doporučit. Stihnete totiž bez větších problémů procestovat úplně celý Rhodos. Silnice zde navíc vůbec nejsou záludné ani komplikované, takže řízení nebude dělat problémy žádnému turistovi vlastnícímu řidičský průkaz. Je třeba si také uvědomit, že většina turistických středisek neleží u historických památek nebo největších přírodních skvostů ostrova. Pokud tedy budete chtít poznat Rhodos podrobněji, nezbude vám stejně nic jiného než jízda autobusem nebo autem. Kolem celého ostrova je vedena praktická silniční síť, která je od pobřeží vzdálena zhruba 2 kilometry, takže si do jednotlivých středisek vždy musíte sjet. Letoviska však tím pádem nejsou zatížena velkou dopravou, takže v nich nebudete nijak rušeni nadměrným hlukem motorových vozidel. Z jedné strany ostrova na druhou se autem bez problémů dostanete za slabou hodinku. Pokud však pojedete kolem hlavního města Rhodos, tak se může stát, že se poněkud zdržíte, protože se zde občas tvoří menší kolony. Při svých cestách po ostrově se rozhodně nevažte jen na pobřeží, protože byste se ochudili o stejně atraktivní vnitrozemí, ve kterém můžete obdivovat nejen typické řecké vesničky, ale především nádhernou zeleň, která na vás shlíží z okolních kopců.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 12.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Rhodos

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist