Korfu (Řecko)

Korfu

Západ slunce nad ostrovem Korfu

Západ slunce nad ostrovem Korfu

Nádherný ostrov Korfu (řecky Kérkyra) uměl vždy přilákat velké množství zahraničních turistů. Je tomu tak především díky bohaté zeleni a mnoha idylickým plážím, kterými je celé pobřeží doslova poseto. Korfu je skutečně považováno za nejzelenější řecký ostrov a i přes poměrně velký turistický ruch si stále zachovává svou jedinečnou panenskou krásu, takže při cestě na toto místo nemusíte mít strach, že byste zde nenalezli dostatek klidu a pohody pro ničím nerušený odpočinek v přírodě. Korfu je často nazýváno „smaragdový ostrov“ nebo „smaragd Středozemí“ a i když tyto názvy mohou znít poněkud kýčovitě, většina turistů, která zde strávila svou letní dovolenou, tato přízviska jen potvrdí.Korfu je díky své rozloze 592 kilometrů čtverečních hned po Kefalonii druhou největší částí Jónských ostrovů, avšak se svými 108 000 obyvateli je z tohoto souostroví jednoznačně nejlidnatější. Nachází se západně od řecké pevniny, odděleno jen 2,5 kilometru širokým průlivem od Albánie a vzdáleno 75 kilometrů od italských břehů. Díky své poloze - je totiž nejzápadnějším ostrovem Řecka - se může Korfu pochlubit nádhernou přírodou, která vás bude na každém kroku ohromovat. Na rozdíl od ostatních řeckých ostrovů zde totiž spadne více dešťových srážek, takže v letních měsících tu není půda vyprahlá na troud (jak je často k vidění na jiných řeckých ostrovech), což samozřejmě prospívá bohaté flóře i fauně. Nemějte však strach, že by Korfu bylo ostrovem deště a vy byste si zde neužili blahodárné sluneční paprsky. Například podle statistiky německé cestovní kanceláře TUI zde od června do srpna neprší nikdy více než 3 dny za měsíc. Pokud však dáváte přednost pasivní dovolené na plážích, rádi se vyhříváte na sluníčku a o okolní přírodu se příliš nezajímáte, tak si Korfu nevybírejte pro předsezónní či posezónní dovolenou a vydejte se tam v létě.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Nejsevernější ostrov Ionského souostroví, západně od řecké pevniny, rovněž pár kilometrů od břehů Albánie. Korfu tedy můžeme označit za severozápadní cíp Řecka, který je omýván Ionským mořem.


Korfu - Zajímavosti, památky

Kassiopi, pláž

Kassiopi, pláž

Poloha ostrova Korfu hrála vždy roli i z historického hlediska. Zhruba v roce 230 př.n.l. se zde usídlili Římané, kteří si toto strategicky výhodné místo drželi více jak 5 následujících století. Nutno dodat, že římská nadvláda měla v tomto období pro Korfu pozitivní důsledky, protože zde nedocházelo k žádnému drancování, což se projevilo i na hospodářském růstu a blahobytu místních obyvatel. Korfu však bylo zapsáno do světových dějin ještě mnohem dříve, protože slepý rapsód Homér umístil tento ostrov (u něj Korfu neslo název ostrov Fajáků) do svého nadčasového díla Ílias a Odyssea. Právě Korfu se stalo poslední zastávkou bájného krále Odyssea při jeho strastiplné cestě z trójské války zpět na rodnou Ithaku.

Vraťme se však do našeho letopočtu, kdy po rozdělení Římské říše na východní a západní připadlo Korfu východnímu impériu - Byzantské říši. V 15. století se k moci nad tímto ostrovem dostávají Benátčané, kteří i zde dokázali plně rozvíjet své obchodní transakce, jimiž byli pověstní. Stavby z období benátské vlády jsou na Korfu k vidění dodnes, takže si na své přijdou také všichni milovníci architektury. Od 15. století byl ostrov neúprosně dobýván Turky, veškeré jejich výpady byly ale neúspěšné. Během napoleonských válek byly všechny Jónské ostrovy připojeny k Francii, což však kromě podrobení přineslo Korfu také značnou modernizaci. Na francouzskou nadvládu se na ostrově, především díky sekularizačním snahám potlačit ortodoxní církevní tradici, nevzpomíná v dobrém. Po definitivní porážce Napoleona a následném Vídeňském kongresu získala vládu nad Korfu Velká Británie. Ve druhé polovině 19. století byl Korfu udělen neutrální status a celý ostrov byl navrácen Řecku. Během první světové války se stalo Korfu základnou pro spojenecká vojska, ve 2. světové válce byl ostrov naopak obsazen nejprve italskou a poté i německou armádou.

Hlavní město Korfu - Kérkyra


Palaio Frourio

Palaio Frourio

Více než třetina všech obyvatel žije v hlavním městě ostrova, které nese stejné jméno, tedy Korfu neboli Kérkyra. Celé město se může pyšnit nezapomenutelnou atmosférou, která se v kombinaci s přívětivostí místních obyvatel stává pro turisty opravdovým lákadlem. Nejvýraznější architektonickou stopu na Korfu zanechali Benátčané, kteří vybudovali městskou část Campiello, která je proslulá půvabnými uzoučkými uličkami a návštěvníky láká především na pravoslavnou katedrálu vystavěnou koncem 16. století. Muzeum byzantského umění a půvabný kostel sv. Spiridona stojí rovněž za pozornost.

Nejkrásnější z celé Kérkyry je však asi renezanční část města, ve které naleznete na každém kroku mnoho malých náměstíček s typickými benátskými památkami. Žádný návštěvník Korfu by neměl vynechat prohlídku nádherné staré pevnosti Palaio Frourio, na které je patrný starobylý byzantský rukopis. Pevnost Neo Frourio byla postavena v roce 1576 kvůli efektivnější obraně před tureckými vojsky. Povedenou procházku si můžete udělat po hradbách, které se táhnou po pobřeží města mezi zmíněnými pevnostmi. Fanoušci archeologie také jistě zavítají do Archeologického muzea, které naleznou ve čtvrti Garitsa.

Další turistická letoviska ostrova

 

Sidari

 

Sidari, pláž Canal d'Amour

Sidari, pláž Canal d'Amour

Na severním pobřeží ostrova leží oblíbené turistické letovisko Sidari. Dominantou tohoto rušného místa jsou pískovcové skály a útesy, které byly větrem a mořem zformovány do velmi neobvyklých tvarů. Sidari je typickým rezortem, ve kterém je vše podřízeno turistickému ruchu. Naleznete zde pěkné pláže, množství taveren a barů, kavárničky nebo také vodní zábavní park. Milovníci přírody a památek sice nebudou příliš uspokojeni nabídkou, kterou v tomto ohledu středisko poskytuje, jedná se ale o poměrně výhodný výchozí bod pro výlety, které můžete absolvovat například ve vypůjčeném automobilu.
 

Barbati


Toto malebné letovisko leží na severozápadním pobřeží ostrova a z hlavního města Korfu se do něj dostanete za 35 minut jízdy autem. Barbati nabízí krásnou oblázkovou pláž, která je oceněna modrou vlajkou, což je záruka nádherně čisté křišťálové vody. Po pobřeží můžete podnikat pěkné vycházky do nedalekých letovisek. Nejhezčí zážitek vám však nabídne výlet na horu Pantokrator, která je zároveň nejvyšším vrcholem (906 metrů nad mořem) celého ostrova. Pokud vám nebude stačit pouhé kochání se pohledem na tento vrcholek, který se hrdě tyčí nad střediskem Barbati, tak je výšlap skvostnou přírodou ideálním řešením. Nahoře naleznete starý klášter, který je stále ještě obýván mnichy, a pokud nebudete mít smůlu a hora zrovna nebude zahalena v mracích, tak si budete moci vychutnat pohled na celé Korfu.


Paleokastritsa


Paleokastritsa, pláž

Paleokastritsa, pláž

Známé turistické letovisko Paleokastritsa je mnohými turisty považováno za vůbec nejkrásnější místo celého ostrova. Toto středisko je tvořeno šesti zálivy, ve kterých se ukrývá mnoho písčitých a oblázkových pláží s průzračnou vodou. Zálivy jsou romanticky obklopeny skalnatými útesy s olivovými háji. V blízkosti letoviska Paleokastritsa naleznete byzantský klášter Panagia Theotokos, který byl postaven ve 12. století a po rozsáhlém požáru v 17. století byl značně přestavěn. Nenechte si ujít ani nádhernou vyhlídku Bella Vista, jež se nachází nedaleko vesničky Lakones. Další alternativou může být i procházka k troskám hradu Angelokastro.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 12.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Korfu

20.11.2011 11:28 volný jiří
---.97.broadband6.iol.cz

kassiopi

20.11.2011 11:20 jiří volný
---.97.broadband6.iol.cz

rybařská zátoka kassiopi

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist