Attika (Řecko)

Attika

Athény - Akropole

Athény - Akropole

Region Attika patřil již ve starověku k rozvinuté athénské polis, která je považována za kolébku celé evropské civilizace. Athény jsou dodnes hlavním městem, hospodářským a kulturním centrem této oblasti. Attika je rozdělena na prefektury Athény, Pireus, Západní a Východní Attiku. Když pomineme řecké ostrovy, patří Attika k nejnavštěvovanějším částem Řecka. Největší měrou se na tom samozřejmě podílejí již zmiňované Athény se svými jedinečnými antickými památkami.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Attika se nachází na jihovýchodním cípu pevninského Řecka, její pobřeží je smáčeno Egejským mořem.


Attika - Zajímavosti, památky

Plachtění při březích Pirea

Plachtění při březích Pirea

Pojďme se podívat na to, na jaké významné památky a zajímavosti narazíte v oblasti Attika. Jak již bylo řečeno, Athény, hlavní město regionu, jsou zároveň hlavním městem celého Řecka. Každý turista zde může obdivovat starověké antické památky, jako je například Akropole, na jejímž vrcholu se vznešeně vyjímá symbol celého města Parthenón - hlavní athénský chrám. Dalšími lákadly, které byste při návštěvě Athén neměli v žádném případě vynechat, jsou Hadriánův oblouk, Athénská agora, Olympeion či Dionýsovo divadlo. Více se o Athénách dozvíte v článku, který je speciálně věnován této metropoli.

Antické památky starověkého Řecka však nemusíte obdivovat pouze v Athénách. Do oblasti Attiky totiž spadají také Théby, rovněž jedna z bývalých antických polis. Prohlédnout si můžete také válečné pole v Marathonu, kde se v roce 490 př.n.l. odehrála památná bitva řecko-perských válek. Nyní je zde vybudované muzeum, jehož expozice mapuje tuto podstatnou historickou událost evropských dějin. Podívat byste se rozhodně měli i do přístavu Pireus, který patří k aglomeraci Athén.

Přestože je oblast Attika vyhledávána především turisty, kteří se vydali za antickými památkami starověkého Řecka, nebude vám zde nic bránit ani ve vodních radovánkách. Kdo se tedy bude chtít v této oblasti vykoupat, měl by vyhledat některou z následujících pláží: Annavisos, Agios, Lagonissi nebo Sounion. Čekat tu na vás bude běžný komfort písčitých či oblázkových pláží a křišťálově čistá voda, což je hlavní chlouba většiny řeckých letovisek.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 15.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Attika

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist