Athény (Řecko)

Athény

Athény - Akropole

Athény - Akropole

Nejznámější antická polis, město stojící u zrodu evropské civilizace a kulturní tradice, patří k turisticky nejvyhledávanějším místům celého kontinentu. Že jsou Athény hlavním městem Řecka, a že jejich dominantu tvoří antický komplex Akropolis, ví zřejmě úplně každý. Ponořme se však v následujících odstavcích podrobněji do turistických možností tohoto velkoměsta a povězme si něco málo nad rámec notoricky známých skutečností. Mnohé informace by se vám totiž mohly při výletu do Athén hodit.

Řecko - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 13:52

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://recko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: leží na jihu pevninského Řecka na poloostrově Attika

Souřadnice: 37° 59' SŠ, 23° 44' VD

Plocha: 412 km2


Obyvatelstvo

Populace: 3 130 841

Athény - poloha na mapě

Athény - Zajímavosti, památky

Parthenón na Akropoli

Parthenón na Akropoli

Athénským památkám vládne jednoznačně antický rukopis. Poznat rozdíly mezi dórským, iónským a korintským sloupem bude po několikadenním pobytu pro každého pozorného návštěvníka úplnou hračkou. Symbolem města a rovněž nejvyhledávanější památkou je bezesporu úchvatná Akropolis, náboženské a kulturní centrum starověkých Athén. Na skálu s komplexem Akropolis se obyčejně budete chtít podívat hned první den svého pobytu a tohoto záměru rozhodně nebudete litovat. Mimo to, že budete obklopeni ruinami antických komplexů s Parthenónem v hlavní roli, naskytne se vám rovněž unikátní a nezapomenutelný výhled na celé Athény. Zastavte se proto na chvíli, usaďte se na některou z laviček a nechte na sebe působit jedinečnou atmosféru dávných dob. Souhrnné vstupné do Akropole činí 12 EUR, avšak vztahuje se současně i na řadu okolních památek. Studenti z Evropské Unie mají dokonce vstup zdarma.

Héfaisteion

Héfaisteion

Jakmile se nabažíte rozmanitých pohledů, které Akropole nabízí, vydejte se zpět dolů, například kolem Dionýsova amfiteátru směrem k pozůstatkům Olympeionu, největšímu dochovanému chrámu antického Řecka, který byl zasvěcen bohu Diovi. Projděte se klidnou promenádou lemovanou luxusními domy a zanedlouho narazíte na Hadriánův oblouk, který společně se sousedním chrámem Dia Olympského, o kterém jsme se již zmínili, bezesporu zaměstná spoušť vašeho fotoaparátu na několik minut. Pakliže jste se procházky ještě nenabažili, můžete pokračovat ke starému Olympijskému stadionu, na kterém se pořádaly první novodobé olympijské hry v roce 1896. Nakonec odbočte třeba směrem k nedalekým Athénským národním zahradám a u bývalého parlamentu nesoucí název Zappeion (v současnosti slouží jako výstaviště) si dopřejte klidného a zaslouženého odpočinku u vynikající kávy na terase přilehlé kavárny.

Pireus, přístav

Pireus, přístav

Zbytek svého časového fondu můžete věnovat například návštěvě Archeologického národního muzea, v němž se budete moci dopodrobna seznámit s řeckou antickou kulturou. Při prohlídce Athén nemůžete vynechat ani známou antickou Agoru, centrum obchodu, ale i veřejného a politického života starověké metropole. Za návštěvu také jistě stojí bleší trh v okolí Monastiraki, či dávný hřbitov Keramikos, který byl nedávno nově zrenovován. Jak již bylo výše zmíněno, většinu času v Athénách stráví běžný turista při poznávání městských pamětihodností. Kromě návštěvy antických památek, muzeí a výstavních síní, doporučujeme také prohlídku přístavu Pireus, kde se můžete v klidu procházet po molu a zasněně poslouchat křik racků. Neváhejte také okusit pověstný noční život Athén, město totiž nabízí skutečně velké kvantum barů a klubů, kde si zcela jistě přijdou na své všichni milovníci nejen míchaných nápojů, ale i moderní hudby. Skvělým zážitkem je také bez pochyby účast na některém z utkání řecké fotbalové ligy - na zápasech Panathinaikosu, Olympiakosu či AEK je totiž vždy jedinečná bouřlivá atmosféra.

Akademie umění v Athénách

Akademie umění v Athénách

Správný turista musí bezpodmínečně vyzkoušet místní kuchyni vyhlášenou po celém světě. Vybírat si můžete z množství restaurací nabízejících řecké gastronomické speciality, včetně skvělé nabídky ryb a mořských plodů. Pověstná je i řecká pálenka a víno. Pro klidnou procházku a relaxaci jsou ideální volbou parky s množstvím zeleně, jezírek a laviček, na kterých se můžete nerušeně začíst například do díla některého z tvůrců antických tragédií, či myšlenek filosofa Platóna. Při vycházkách v centru Athén buďte obezřetní, minimálně co se pohybu v blízkosti silnice týče. Zdejší řidiči aut a motocyklů jezdí skutečně sobecky a na okolní chodce neberou žádné ohledy, takže i když máte na přechodu zelenou, raději se několikrát pořádně rozhlédněte. Není ojedinělým jevem, že si šoféři červené na semaforu prostě nevšimnou.


Athény - Doprava

Athénské mezinárodní letiště Eleftherios Venizelos patří spíše k menším evropským letištím. Orientace pro cestující je tím pádem poměrně jednoduchá. Poloha letiště však příliš nenahrává těm, kteří jsou ubytováni v centru města, to je totiž poměrně vzdáleno a cesta autobusem trvá přibližně 45 minut. Jednosměrná jízdenka z letiště do centra přijde na 3, 20 EUR. Pokud při přesouvání po Athénách nechcete utrácet desítky EUR za taxi (průměrná cena cesty taxíkem z letiště do centra je zhruba 20-25 EUR), určitě zvolte městskou hromadnou dopravu. Výhodou města jsou přehledné bulváry a poměrně malá vzdálenost mezi památkami, není proto žádný problém dostat se všude pěšky. Pokud však patříte k pohodlnějším cestovatelům, využijte již uvedených služeb taxi nebo městské hromadné dopravy.

Hadriánův oblouk

Hadriánův oblouk

Moderní mezinárodní athénské letiště - s kódem ATH (LGAV) - má dva terminály a bylo postaveno v roce 2001. Jak již bylo řečeno, letiště Eleftherios Venizelos, pojmenované podle nejvýznačnějšího řeckého státníka, jenž měl podíl na vzniku moderního řeckého státu, neoplývá značnou velikostí. Přesto vám však nabízí veškerý komfort a služby, na které jste zvyklí z větších evropských letišť. Jsou jimi například množství obchodů se suvenýry a značkovým oblečením či fast-food restaurace, ve kterých se můžete i v pozdních hodinách občerstvit. Naleznete zde také směnárny, ve kterých si můžete proměnit Eura, jimiž se v Řecku platí, a to dokonce i za české koruny. Přirozeně tu je i velké množství bankomatů, ve kterých si budete moci díky vaší kreditní kartě vybrat evropskou měnu. Letištní hala také nabízí možnost úschovy zavazadel v cenách pohybujících se od 6 do 11,50 EUR za den.

Pokud se chcete při dopravě po Athénách a okolí spoléhat na vlastní řidičské schopnosti, je možné si u některé z firem sídlících na letišti pronajmout automobil - ceny se pohybují okolo 70 EUR za den (při větším počtu pronajatých dnů je cena samozřejmě výhodnější), ale musíte počítat i s nutnou zálohou, kterou dostanete po vrácení auta zpět. Před zapůjčením auta si však uvědomte, že dopravní provoz je v Řecku, podobně jako v jiných jihoevropských státech, značně zmatený, a že se řidiči skutečně s ničím nepářou. Pokud ale na řízení naleznete dostatek odvahy a pevné nervy, jsou jistě výlety po okolí Athén krásným zážitkem.


Athény - Ubytování

Historický olympijský stadion v Athénách

Historický olympijský stadion v Athénách

Spektrum ubytovacích zařízení je v Athénách, stejně jako v jiných evropských metropolích, skutečně velmi pestré. Ceny pokojů se pohybují od 40 EUR za noc, a to zpravidla ve dvouhvězdičkových hotelech. Studenti prahnoucí po dobrodružném pobytu, kterým nevadí absence nadměrného komfortu, si jako místo noclehu zvolí některý z hostelů, které nabízejí nejlevnější ubytování v Athénách. Pakliže si však potrpíte na přehršel luxusních vymožeností a k večeři vyžadujete kulinářské speciality ze všech koutů světa, neváhejte se ubytovat v některém z hotelů spadajících pod mezinárodní hotelové řetězce typu Marriott, Sofitel, Hilton. Počítejte pak s výdaji v rozmezí 200 - 400 EUR za noc. Proudí-li vám v žilách mladá krev a vyznáváte-li bujarý noční život, přikloňte se k ubytování v samém centru města, například poblíž rušného náměstí Omonia Square.

 
Publikováno: 06.01.2011
Aktualizováno: 13.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Athény

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist